Thursday, July 28, 2011

Pruudikleit. Natuke villase pitsi pesemisest ning hooldamisest

Kleit on jõudnud nüüd puusani, tegelikult praeguseks veel kõrgemalegi. Igaks juhuks sai tehtud üks kontrollvenitus, et asi oleks ikka täpselt lõikesse. Sain kinnitust, et kõik on hästi. Nüüd vaja vaid edasi kududa. Pilt ei ole esinduslik, pigem natuke vaid protsessi piilumiseks...
Pärast venitamist tekkis vajadus harutada tagasi ühe ringi jagu ning selle aja jooksul käis peast läbi palju mõtteid. Esiteks see, et sallid ja üldse peened villased kudumid muutuvad nii palju märjaks saades, just lõnga struktuur. Ja teiseks- sellega tuleb toime tulla.

Ma rõõmuga jagan mõned mõtted, mis võivad olla näiteks abiks neile, kes villast küll ise ei koo või siis palju kogemusi ei oma, aga hooldavad mõnd pitsist eset. Salli näiteks :-)

 • Pese villast pitseset alati käsitsi! Kui lõng on selline, millele peale märgitud, et lubatud ka masinpesu, siis ikkagi, et olla kindel eseme heas käekäigus, ma soovitan pesta käsitsi. Masinas võib ta venida või jääda mõne nööbi taha kinni vms ja sa ei saa teiselpool klaasust kuidagi aidata.
 • Kasuta õrna ja leiget vett. Just see, et vesi ei oleks liiga soe, on oluline. Teadupoolest villakiududel on omadus kuumaga haakuma hakata ning eseme viltumine või siis paari numbri võrra kokkutõmbumine on muidu halvaks üllatuseks.
 • Pesemisvahend olgu mõeldud just villaste esemete pesemiseks. See on parim valik. Valgendava efektiga pesuvahendeid väldi!
 • Ära kunagi villast eset, eriti pitsist eset hõõru! Pigem lobista niisama ja liiguta teda kausis õrnalt edasi-tagasi.
 • Kui läheb vee väljaväänamiseks, ole õrn. Pigem võta ese käte vahele ja lihtsalt suru õrnalt vesi välja. Väänamine muudab eseme vormi ikka oluliselt.
 • Edasi raputa eset pisut, et ta sirguks. Kui ta on pesus vormi kaotanud, siis nüüd on õige aeg teda soovitud kujusse venitada. Ikka taas õrnalt. Sallid on tavaliselt nagu pikad soolikad pärast märjaks saamist, nüüd võta servadest ning sakuta neid pisut laiusse tagasi.
 • Kuidas kuivatada? Kõige halvem idee oleks lihtsalt nöörile riputada. Raskus veaks eseme täpselt nii pikaks kui ta märjana on ja võin olla kindel, et selliselt kuivatatud pitsi ei pea keegi kauniks. Seda enam, et ta kaotab kindlasti need mõõdud, mida eeldad. Ja et õudusest maksimumi välja pigistada, kujuta ette tugevaid pesulõksujälgi villases pitsis... Brrr, neid ei saa ka aurutades mitte välja.
 • Kuivata märga villast eset hästi õhutatud kohas ja kindlasti laotatult. Kui tegu on valget värvi esemega, pane alla valge lina, sest märg valge asi on meister igasuguseid värvihäireid külge hankima. Laotades venita asi kergelt soovitud mõõtu.
 • Kui tegemist on kootud pitsi, näiteks salliga ja sa soovid, et ta oleks sama kaunis ja sile kui ostes, on vajalik salli venitamisel pisuke pinge ning servade kinnitamine nööpnõeltega. Kõige lihtsam saada ühtlast pinget kogu sallile on nii, et kinnitad esmalt ära salli neli nurka (või kolm, või olgu kuitahes mitu nurka, sall ei pruugi olla ju ristkülik, eksole). Siis venitad ja kinnitad nõelaga keskkohad. Edasi kahe nõela vahele jäänud ala keskkoha jne jne. Kummalgi küljel/otsal paralleelselt, et pinge ja mustri sirgumine jaguneks ühtlaselt. Kui sallil on vahvad sakid servas, siis kinnita sakitippudest.
 • Nöönõelte kasutamisel ole veendunud, et need oleksid kindlasti roostevabad! Mina alati küsin müüjalt üle, kas ta on nõus pea panti panema, et on roostevabad... Mõned, need proffimad, on ka nõus olnud :-)
 • Kui sul on olemas salliraam, siis oled õnneseen ja sulle ei ole tõenäoliselt vaja mingeid õpetussõnu :-)
 • Pärast kuivamist võib pitskudum vajada veel järeleaitamist triikrauaga. Ole seda tehes  jällegi ettevaatlik. Aseta ese siledale pinnale ning eseme pahemalt poolt, ilma et triikrauda vastu paneks, auruta kergelt. Selliselt kuuma auruga on võimalik vajadusel ka pisut vormida. Panid tähele, et ilma triikrauda vastu eset surumata tuleks toimetada, jah? Surudes pressitakse vahel vaid kahevärvilisi kudumeid, et kaoks lõngapingest tekkiv vahe kahe värvi üleminekul, pitsile oleks see liig mis liig.
 • Ja lõpuks- anna kudumile natuke rahu enne kui ta selga tõmbad. Niiskel villasel esemel on komme võtta vormi. 
Kel veel häid nippe, andke aga kommentaariumisse teada. Või siis eriliselt untsuläinud "kogemusi", ka need on õpetlikud...

8 comments:

Margit K. said...

villast v6ib väga edukalt pesta ka shampooniga (näiteks sellisega, mis sulle endale ei sobinud) - villakiud on vägagi sarnased juuksekarvale. Lisaks on kasulik villane ese enne pesema asumist ära m66ta - eriti otstarbekas on see näit kampsunite vms puhul.

Muhv said...

Võrratu kleit tulemas!
Ja tõesti, meil ka pitssalli kursusel soovitati tavalise šampooniga pesta. Mina ep julgenud :)

airiangoorad said...

Angoora villast kudumeid soovitatakse pesta titešampooniga ja loputada kerge õunaäädikaga, toimib, äkki ka lambavillase puhul?:D
Sinu kleidid on midagi ebainimlikku.:D Imelised.

Rees said...

Väga head nipid. Aitäh!
Huvitav, kas šampooniga peses vabaneb ka kergemini lambalõhnast?

KK said...

Väga ilus kleit!

rion said...

Väga tore ja kasulik postitus :)
Sallikudujatel peaks ju asi enam-vähem käpas olema.
Aga seda teksti oleks eelkõige salli saajatel vaja.
Mina nt tean, et kuidas enam-vähem käituda, aga kingituse saaja nt?! Kui on vaja sallikest pesta... mis ta teeb siis?
Võiks hakata teenust pakkuma sel alal ;)

Rees said...

Just, kuduja teab, kuidas toimetada. Ma olen korra ühes ostukeskuses näinud prouat, kelle sall oli põhimõtteliselt masinas vildiks muutunud. Oli tahtmine nutta... ja ma ei saa aru, miks ta seda ometigi edasi kandis...

Anonymous said...

Pese šampooniga ja kasuta palsamit ka. Ilma naljata.

Minu vanaema venitas salli ära, siis voltis väga korralikult kokku ja pani ööpäevaks kerge "vajutise" alla. Paar patja näiteks. Ei aurutanud.

Related Posts with Thumbnails