Sunday, August 2, 2015

Janne kleit

Teinekord läheb nii, et kleit, mis mõõdult kõige väiksem, valmib kõige kauem. Ma olen Jannele tänulik kannatliku ootamise eest. Vahepealne pikk kudumispaus oli vajalik, kahtlemata, ja mulle meeldib kududa nii, et tunne oleks hea. Muidu ei saa asjast head asja, eksole.

Selle kleidi tegemise juures oli üks väga hämmastav asjaolu. Kõikides kahandusekohtades, no tõesti peaaegu, et kõikides, jagunesid silmused täpselt. Ei mingeid komakohti numbrites! See tundus isegi natuke nagu müstiline või kosmiline või nimetage, kuidas soovite.

Kunagi võib-olla koon seda kleiti veelkord, sest kuigi kaua võttis tegemine aega, ei olnud selles pitsitükis midagi väga keerukat ja töö tundus rõõmuna. Kandja, oleme ausad, kaunistab seda kleiti igati. Foto: Jana Laigo, pilt võetud Pühavaimu kirikus.

Kootud on kleit 2/28 mõõdus  superwash lumivalgest lõngast. Kuigi vabrik oli kirjutanud, et tegemist on villasega, käitus too peale pesemist nagu meriino. Oli pehme-pehme ja natuke vetruv. Mida see superwash siis õigupoolest tähendab? Eks seda, et lõng on töödeldud selliselt, et ta ei vanuks. Vanasti tehti seda lõngakiude kuumusega töödeldes, tänapäeval keemiat kasutades. Mugavat hooldust silmas pidades on superwashi valik väga mõistlik, eksole. Need nö vanasti tehtud superwashid olid karedad ja "iseloomuga". Ega ise ei ole katsuda saanud, aga targad raamatud teavad pajatada. Selle lõnga kohta, mis aga vastupidi, muutus udupehmeks, saatis vabrik pika selgituse tootekaardil, et oldagu valmis lõnga venimiseks esimeses pesus. Käsikudujal ei ole probleemi- enne töö kallale asumist tehakse ju tööproov ja see pestakse-viimistletakse. Kuna lõng oli aga tööstusele mõeldud, siis küllap see seletuskiri oli vajalik. Mina jõudsin teadmisele, et kui muidu kooksin sellises mõõdus lõnga 2,75 vardaga, siis nüüd tuli võtta 2,5 ja hoida isegi natuke enam pinget, kui muidu. Varem sellest kootud suur rätt üllatas samuti suurest ülisuureks muutumisega (mis saajale muidugi väga meele järele oli).

Kleidi allserva kudusin lopsakad kaheksakannad. Need on vist piibelehemustrite kõrval ühed popimad ja väljendusrikkamad. Igas kultuuriruumis positiivse tähendusega, muide. Olin just kaks päeva Pärnus Gildipäevade laadal oma lauaga väljas (jah, ma siiski teen vahel ka laadalkäimisi) ja väga huvitav oli suhelda näiteks välismaalastega, kes kohe ausalt tunnistasid, et minu enda loodud mustrite lihtne geomeetria ei ole tähelepanu väärt, kui laual leidub Silvia kirja või kaheksakanda. Sedapuhku oli Silvia kiri lõnganäidistena ja suurt kaheksakandadega rätti kudusin käigult.  Oli tõesti huvitav teada saada, et kui välismaalane on kuduja, siis teab ta Eesti kohta kahte asja- Haapsalu pitsi ja Kihnu peeneid, kirevaid kudumeid. Ja sain ka taas teada, et head pitsilõnga peab pigem tikutulega otsima, kui et seda poodides laialt pakutaks. Selge see, peene pitsi kudujaid ei ole samuti massides, see ikka pigem kannatlike inimeste hobi.

Aga toogu need kaheksakannad Jannele õnne ja olgu sel kleidil, mille arvutamisel müstilised hetked sees, pikk ja õnnelik kandmispõlv!

P.S. Leia pildilt mitte-eestipärane kudumistehnoloogiline nipp! Kes õigesti vastab, on tubli, et posti lõpuni viitsis lugeda ja esimesele täpselt ütlejale sallitäis lõnga minu poolt! :-)

8 comments:

Ramonda said...

Risti pidi kootud äärepits kleidi allumises servas?

Rees said...

Otse loomulikult! Ole aga lahke, saada mu meilile liina.rees@gmail.com kontakt, kuhu lõngad läkitada. Äärepits on Šetlandi "tõugu" ja kootud põikipidi :-)
Aitäh märkamast!

Arella said...

Kaunis kleit! Äärepits jäi silma küll :)

Monika siil said...

Imeilus kleit! Tahtsin ka just äärepitsi pakkuda :)

Gerly said...

ohh, ma arvasin ka õigesti ;) kuigi olen pitsi väga vähe kudunud. Kleit on armas ja sobib kandjale.

Anneli T said...

Väga armas kleit - selline lühike äärepits tundubki lühemale kleidile paremini sobivat.

Ivika said...

Imeilus taas, nagu tegelikult kõik Sinu tööd :)

Kata said...

Kleit on imeilus. :)

Ma ei saa muidu, kui pean välja tooma, et meriino on täpselt samamoodi lammas, nagu lambad ikka. Ma enam kui kindel, et kõik tööstuslikud pitsilõngad on kedratud meriinotõugu või -veresusega lammaste villast. "Peenvillalammas" on lihtsalt meriino teine hääldusviis.

See on muidugi väga huvitav, et kudum vajub pärast pesu suuremaks. Enamasti on masinkudumise lõngadest säbarus välja aurutatud, et oleks kergem kududa. Niiskuse mõjul säbarus taastub ja lõng muutub kohevamaks. Vanumisvastane töötlus (superwash) võib mõjutada seda nii palju, et kuna villakiul on soomused kas ära kõrvetatud, polümeeriga kaetud või muul moel suletud, siis saavad silmused omavahel rohkem liikuda. Samas ei selgita see jälle, kuidas saab ese suuremaks muutuda.
Related Posts with Thumbnails