Friday, September 2, 2011

Pruutkleit Haapsalu salli mustritega

Umbes poole aasta eest otsis mind üles Margit  kindla sooviga, et kooksin talle suveks pulmakleidi. See ülesanne oli väga suur austusavaldus mulle kui kudujale, nii ma tundsin. Ja samas olin ka rõõmus :-)

Olgu tänane jutt pigem tehniline, ilupildid pulmast ja kaunist pruudist jõuavad ehk mõne aja pärast. Fotol on kleit esitatud ka ilma aluskleidita, just mustal taustal, et muster jms tuleks paremini esile. Kleidi omanik on pildil olevast mannekeenist ka paari suurusnumbri võrra saledam- seega pange töntsakus üldmuljes suunaga alt üles pildistamise ja ülesöönud mannekeeni arvele.

Haapsalu salli mustritega pruudikleit Margitile
Selle kleidi mustrite kokkupanemine oli põnev. Pakkusin välja lehemustrid ja lisaks veel muud ning minu rõõmuks see pruudile sobis. Eesmärk oli luua kleit, mis oleks pigem lihtne, kui ülepakutult pidulik ja pigem tagasihoidlik oma lõikelt,  et seda saaks erinevate aluskleitidega kanda ka edaspidi piduliku rõivana.

Lehemuster, mis jookseb piki kleiti, on mulle alati meeldinud. Vaatasin just ühest oma vanast mustrikaustikust järele, et esimest korda oli see mulle silma jäänud aastal 1994. Need olid ajad, kui ma käisin tihti Rahvusraamatukogus põnevaid mustreid otsimas. Tollal ei olnud nii rohkelt käsitööraamatuid müügil ja ega ma vaese tudengina poleks saanud ostagi :-)

Sellest ajast on mu ruudulises märkmikus ühest saksakeelsest raamatust (?)  mahakirjutatud muster, juures harilikuga kribatud pilt. Ma mäletan väga hästi, kuidas see muster mulle tol ajal meeldis ja mõjus, polnud ma seda varem kusagil kohanud. Võtsin siis vaevaks ja kirjutasin maha sõnasümbolitega kogu töökirjelduse, skeemi polnud antud. Ikka nii, et "5 M re; 3 M re zustr.; 5 M re; 1 Umshl." ja plaanisin seda kasutada kinnaste kudumisel, kuna mustrikordus oli piisavalt väheste silmustega. Kahjuks ei kirjutanud ma täpselt välja aga allikat, mida kasutasin. Nii on märkmiku serval vaid Roosilehemuster, 1957, Wien, Rieger.

Sama muster on olnud armastatud tundub, et maailma kõigi kudujate poolt. Haapsalu salli raamatus on tal nimeks väike pajulehekiri, muudes raamatutes olen kohanud  seda veelgi roosilehemustri nime all. Kõige suurem oli aga minu üllatus, kui Jaapanlaste pitsiraamatust mulle sama lehemuster vastu vaatas. Isegi mitmes variatsioonis.

Lisaks piki kleiti kulgevatele lehtedele kasutasin rombe ja Haapsalu salli äärepitsi kleidi allservas. Naistele kudumiskursustel rääkisin kleidi sünnilugu- et joonistasin pruunist paberist elusuuruse lõike, kuhu peale märkisin kogu töö käigu. Hea näide oli see just proovilappide juttu ilmestama. Põhimõttelsielt rida realt oli mul teada, kuidas kududa. See aga ei päästnud mind  ikkagi korra harutamisest (urrr, ei salli...). Nojah, oli vajalik, sest kleiti proovides selgus, et pihaosa olnuks muidu liiga lühike. Kuna ma tõesti tahtsin, et kõik oleks perfekto, siis kleidi keskosa sai kootud lausa kahel korral, kuna kahandused olid lehemustrite vahel jagatud ühtlasena ja tagasi võtta tuli ikka omajagu.

Kursuslastele oli mul kaasas ka proovilapp, millest kõik alguse sai. Proovilapi pealt oli hea näidata, et erineva mustriga moodustab sama silmuste arv erineva laiuse pitskoes.

Kasutasin peenvillast loodusvalget lõnga mõõdus 2/28 ja vardaid 2,75mm. Kleit on kootud ringselt, alustades allservast. Mõned nupud, jah just mõned, on sellesse kleiti ka sattunud. Kudumine võttis ümmarguselt öeldes kaks nädalat.

Augusti ilmadega on nii, et kunagi ei tea, mida tegelikult oodata on. Nii sai pruut kleidi peale ka jakikese. Jakikesega ma olin pisut jännis, sest ei tahtnud seda teha nö tavaliste varrukatena, mida peale visata, vaid ikka korrektse õlajoone ja hõlmadega riidetükina. Et jakil pihaosa polnud ollagi, siis ei jäänud ma lõpuni rahule kaenlaalustega, aga aega midagi muuta või veel uut jakikest kududa ei olnud. Kuna Margit ütles, et enesetunne jakki kandes on OK, siis leppisime sellega. Siit minu järjekordne õppetund- ära jäta asju 25ndale tunnile! Nüüd lähevad mu põsed piinlikkusest punaseks, sest ma tean juba ette, et seda tarkust nendin ma alati tagantjärele ja edasi läheb ikka... nagu läheb :-)

Mul oli hea meel seda kleiti kududa. Oskasin vältida neid vigu, mida oma esimest kleiti tehes ei osanud ette näha. Ja võib arvata, et see ei jää minu viimaseks kootud pitskleidiks :-)

36 comments:

Kadri said...

Oh ja ahhh! :) Ma ei oska muud öeldagi... Imeilus lihtsalt! Lihtsalt imeilus! Oehhh....

Anu said...

väga ilus kleit ja see jakk meeldib mulle ka väga, koos oma kuningliku kraega. mul oli sama lõikega krae pruutkleidil :)

Kairi said...

ühinen kiidukooriga, võrratult ilus komplekt

Laura said...

Väga peen ja ilus. Aukartustäratav töö!

Jenniplika (Helena) said...

Vau, lihtsalt vauuuuu! (püüab oma suu nüüd imetlusest uuesti kinni saada)

Muhv said...

Võrratu! Maitsekas, kena, pidulik. Kudujana silm lausa puhkab mööda mustrit liikudes, kõik kahandused ja mustriüleminekud nii perfektselt lahendatud. Wow, ma ütlen :)
Ahjaa, ja see jakike lihtsalt peab seal juures olema! Minu arust teeb see kleidi kuninglikuks :)

Rees said...

Tänan, kallid sõbrad!

Ja Muhvi sõnu hindan veel eriti, sest tõesti, pingutatud sai!

Anonymous said...

Just nii nagu ütlesin : Sa ise oled imeline ja Su tööd/tegemised on imelised !
Sant e E.

ieska said...

Võtab rohetama, võtab!!!

Sa oled ikka tõeline tegija !

Ai-nika-naka blogiseb said...

Sa oled ikka võimatult tubli ja hakkaja ;).

ogrodniczka said...

Brak słów żeby wyrazić jaka ta sukienka jest piękna:)
Pozdrawiam.

Wioletta G. said...

Piękna, zapiera dech.Pozdrawiam:)

KK said...

Imeilus kleit on!!!

Martaberta Kompulsiivkuduja said...

Kummardan sügavalt hardas imetluses!

Martaberta

lehmlendab said...

Vapustav!

AlleRaa said...

Imekaunis! Selliseid meistreid annab otsida!

Silpsolps said...

Meistritöö!!!

tsunaami said...

Jaaaaaa, super!

Margit K. said...

Ma ei suuda lihtsalt uskuda, et keegi midagi sellist teeks!! Ja niiii perfektselt!! Kahandused tõeliselt kaunilt välja kootud. Oh jah.. on kuhu püüelda oma unistustes.

Rees said...

Ma tõesti tänan kõigi heade sõnade eest!
Sooja südamega...

Ruta said...

Annböliiväbl!!!

Shalla said...

Lihtsalt vapustav :)Sa oled ikka tõsiselt andekas ja oskuslik kuduja. Au on kohe sinu blogi lugeda/vaadata :)

rion said...

Vapustavalt kaunis ja imeline töö.
Õhkama võtab selline iludus :)

miokas said...

Oo, milline üllitis. Ja see jakike tundub na kena, hea meelega kuulaks kommentaare tehnilise külje pealt isegi rohkem (lõige? kas kudusid pitsi äärde või õmblesid eraldikootud pitsi? Kas selja taga on trehvamisjoon või sai kootud varrukaotsast teise varrukaotsa?). Ma siin tegin hiljuti ka yhed megalihtsad varrukad aga tunne oli, et tahaks natuke lõiget sättida. Sellepärast janunengi erinevate kogemuste järgi sel teemal ;P

Heli said...

Imeliselt õrn ja kaunis!

Liis said...

Oi, Liina, see kleit võtab hingetuks! Õnnelik pruut :)

Katrin mdmB said...

Imeilus! Ja sellist jakikest tahaks endalegi, vbl vanaroosat või väsinud rohekas-sinakat :)

Nora said...

Nii kaunis südamega tehtud pruutkleit! Imeline! :)

Jaanika said...

Täiuslik!

Laura said...

Kaunis!
Nii hea, et isetegijas "dragonfly" soovitas sinu blogi vaadata:) Väga mõnus! Ja mulle meeldib Sinu käsitööle lisaks ka Su aus ja otsekohene kirjastiil! Jõudu ja jaksu! Külastan Sind ka edaspidi!

Leekpea said...

nii ilus, sõnu polegi..

Rees said...

Aitäh-aitäh-aitäh!

triini22 said...

Lihtsalt imline pulmakleit!

Anonymous said...

Võrratult kena ja vapustav mustrite kombineerimise oskus. Nõustun eelöelduga, et kahandused ja kasvatused on meisterlikult välja tulnud. Meistriteos! Järgmine valge raamat võiks olla pitskleitidest!

Anonymous said...

Imeilus

Sirtsuk said...

Lihtsalt võrratult imeline!

Related Posts with Thumbnails